გაკვეთილის გეგმა
პედაგოგი-მადინა ცირდავა
თემა
|
არსებითი სახელი
|
|||
მოსწავლეთა საფეხური
|
I საფეხური, Vკლასი 5 მოსწავლე.
|
|||
მნიშვნელობა და აქტუალურობა
|
თითოეული მოსწავლე საფუძვლიანად იმსჯელებს ვინ ჯგუფის, რა ჯგუფის, სულიერი და უსულო არსებითი სახელების თავისებურებათა შესახებ.
|
|||
მიზანი
|
ვინ ჯგუფის, რა ჯგუფის, სულიერი და უსულო არსებითი სახელების გამოცნობა, მათი განმასხვავებელი ნიშნების შესწავლა.
|
|||
შედეგი
|
მოსწავლე ურთიერთთანამშრომლობს, ავლენს კგუფურ და ინდივიდიალურ საკომუნიკაციო უნარების ცოდნას. საუბრობს არსებიტი სახელების მსგავსებასა და განსხვავებაზე.
|
|||
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეებმა ზოგადად იციან, წარმოდგენა აქვთ არსებით სახელზე, როგორც ერთ–ერთი მეტყველების ნაწილი.
|
|||
შეფასება
|
1.გაკვეთილის მიმდინარეობის პროცესში მოსწავლეთა აქტუალური ჩართულობა.
2.მოსწავლეთა პასუხებზე დაკვირვება. 3.წერითი სამუშაო წინადადებაში ვინ ჯგუფის, რა ჯგუფის, სულიერი და უსულო არსებითი სახელების მონახვა, გამოცნობა. 4.თითოეული არსებითის სახელის განმასხვავებელი ნიშნები. 5.ახსნილი მასალის ირგვლივ შემაჯამებელი კითხვების დასმა. |
|||
ტექნიკური რესურსი და სასწავლო მასალა
|
V კლასის ქართული ენის სახელმძღვანელო, ავტორები: აკაკი შანიძე, ლეო კვაჭაძე.
V კლასის ტესტების კრებული, ავტორები: ნინო გორდელიანი, თინათინ კუხიანიძე ისტ ტექნოლოგიები–არსებითი სახელი.https://learningapps.org/display?v=pvb89smej19 |
|||
გაკვეთილის მსვლელობა
1.გონებრივი იერიში. 5წთ 2.მოსწავლეებს ვეკითხები, განვმარტოთ არსებითი სახელი. 5წთ 3.დაფაზე გაკრულ პლაკატზე ნაჩვენებია არსებითი სახელები. 5წტ 4.რით განსხვავდებიან ეს არსებითი სახელები ერთმანეთისაგან? ვინ ჯგუფის არსებუთი სახელებია, ადამიანის აღმნიშვნელი დანარჩენს დაესმის კითხვა რა? 5.ვუმარტავ მოსწავლეებს, როგორ არსებით სახელს ეწოდება სულიერი, უსულო დასმულ კითხვებზე მოსწავლეები იძლევიან სწორ პასუხებს. ანსხვავებენ ვინ და რა ჯგუფის, სულიერ და უსულო არსებით სახელებს ასახელებენ მაგალითებს. |
||||
შეჯამება
|
ახალი მასალის შესახებ მოსწავლეები აკეთებენ სწორ დასკვნებს
|
|||
საშინაო დავალება
|
Vკლასის ქართული ენის სახელმძღვანელოში მონახეთ გვ 70 პარაგრაფი 62–63, დაშინაო დავალების რვეულებში დაწერეთ 3 წინადადება და მონახეთ ვინ, რა ჯგუფის სულიერი და უსულო არსებითი სახელები.
|
|||
კრიტერიუმები
|
1–3
|
4–6
|
7–8
|
9–10
|
ვინ ჯგუფის, რა ჯგუფის სულიერი და უსულო არსებითი სახელების მონახვა
|
ვერ არჩევს ერთმანეთისაგან ვინ, ჯგუფისა და რა ჯგუფის სახელებს
|
ნაწილობრივ ანსხვავებს არსებით სახელებს
|
შეუძლია არსებითი სახელის ჯგუფების გამოცნობა
|
კარგად არჩევს ერთმანეთისაგან არსებითი სახელების ჯგუფებს
|
ვინ ჯგუფის, რა ჯგუფის სულიერი და უსულო არსებითი სახელების განმასხვავებელი ნიშნები
|
ვერ არჩევს ერთმანეტისაგან არსებით სახელებს
|
ნაწილობრივ შეუძლია მსჯელობა საკითხის შესახებ
|
სრულყოფილად ვერ აყალიბებს არსებითი სახელების განმასხვავებელ ნიშნებს
|
კარგად მსჯელობს არსებითი სახელების განმასხვავებელ ნიშნებზე.
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий